SLOVAK AMATEUR RADIO STATION

CallBook fórum

CallBook fórum

CallBook fórum

                                                        
Do veľkého poľa napíšte text správy, do poľa 'Meno' napíšte svoje meno alebo značku, Nezabudnite do poľa 'Kód' presne (číslice a veľké písmená) opísať bezpečnostný kontrolný kód z obrázku (3 znaky) - bez tohto kódu nebude Váš text do CallBook fóra zapísaný!                                                         
* *Meno:
  * Kód:
1-100   101-200   
Meno: om2adp  Dátum: 14/03/2020 14:29:40
Vďaka za upozornenie, je to moja chyba - pri kopírovaní sa mi všetky názvy súborov troška modifikovali a ja som to všetko nekontroloval. Už by tie súbory mali byť stiahnuteľné.
Meno: OM8AJJ  Dátum: 14/03/2020 14:21:56
Rád by som sa zaregistroval do OM callbooku, ale nefungujú odkazy na registračné formuláre, myslím že chyba nieje na mojej strane, pozrite sa na to prosím...
Meno: om2adp  Dátum: 2/03/2020 22:05:37
Od piatku, 28.2. do dneška, 2.3.2020 bol problém na webe Websupportu so zmätkami vo verziách PHP, preto prišlo k situácií, že väčšina výpisov z databázy mala zničenú diakritiku. Dnes sa situácia znormalizovala, zdá sa, že stránky sú funkčné, aj keď je možné, že niektoré podstránky ešte nie sú OK. Bol by som vďačný za každú informáciu o takejto stránke.
Meno: om2adp  Dátum: 31/10/2019 07:51:07
DR OM's, rád by som vás poprosil, aby ste sa pozreli, či je v OMCB správne zadaná platnosť vášho rádioamatérskeho povolenia. Najrýchlejšie to zistíte na tejto stránke. Sú tam všetky značky, ktoré mi zabudli mailom poslať nový dátum platnosti v tvare dd.mm.rrrr (k 31.10.2019 je to 92 značiek!). Väčšinou je to +10 rokov, ale NIE JE TO PRAVIDLO. Preto ak sa tam nájdete, pošlite mi, prosím, krátky mail na admin(zav)omradio.sk. Ocením, ak na toto upozorníte priateľa, ktorého značku tam nájdete.
Meno: om2adp  Dátum: 13/10/2019 16:35:58
Dr OMs, pripomínam, že od 3. decembra 2019 fa Google ruší experimentálnu aplikáciu "Google Fusion Tables", používanú v OMCB na generovanie bodov geografického rozmiestnenia QTH rádioamatérov na Slovensku (tlačidlo "Štatistika, graf a mapa", potom dole tlačidlo "Mapa"). Po tomto dátume teda bude funkcia aj stránka nedostupné.
Meno: om2adp  Dátum: 24/05/2019 12:45:52
Dnes som spároval databázu callbooku so súborom z Regulačného úradu (aktualizovaný 31.12.2018) - pridaných bolo 126 značiek. Problém je, že niektoré z nich sú úplne nové a niektoré iba zmenené (po zmene triedy, alebo iba jednoducho zmenená call). Všetky sú, samozrejme, nezaregistrované, tzn. okrem call je tam iba meno, priezvisko a operátorská trieda (preto nebolo pridanie značiek avizované v OMCB news).

Prosím preto všetkých, ktorí si zmenili značku a v callbooku je samostatne aj stará aj nová, či dokonca tam ich značka vôbec nie je, aby mi napísali mail na adresu admin(at)omradio.sk. Je jedno, či je značka zaregistrovaná alebo nie je. Netýka sa to iba zaregistrovaných značiek, ktoré majú starú značku uvedenú ako CallEx.

Ak viete o hamovi, ktorý si zmenil značku, prosím, pripomeňte mu to. Iba takýmto prístupom bude OMCB presný a užitočný pre všetkých.
Priznám sa, nerozumiem úplne, prečo mi inak veľmi aktívni rádioamatéri, ktorých značky v OMCB vôbec nie sú, nepošlú mail s minimom údajov: značka, meno priezvisko, trieda... Alebo sa rovno nezaregistrujú a nepošlú poštou v obálke vyplnený registračný formulár. Nestíhajú? Nemajú prístup k internetu alebo 50 centov na známku? Hm...
Meno: om2adp  Dátum: 1/05/2019 09:12:03
Na stránku OMCB som pridal pár "featuriniek":
* ak lokalizačný (emerický) server vráti lokalizáciu IP adresy, teda obec a krajinu, po vyhľadaní sa zobrazí obec a krajina, odkiaľ bol posledný výraz vyhľadávaný. Na názov obce je možné kliknúť a v novom okne sa zobrazí stránka Google s údajmi o tejto obci
* na spodok stránky som pridal 3 veľké tlačidlá - odkazy na stránky hamradio.sk, cq.sk a na stránku prehrávača správ OM9HQ. V ľavom dolnom rohu je u dvoch tlačidiel dátum, ktorý uvádza poslednú aktualizáciu tejto stránky. Server cq.sk nemá túto informáciu v nastaveniach povolenú (škoda), tak na tejto linke sa údaj neobrazuje
* úplne dole je ešte frame s aktuálnymi podmienkami šírenia a pod ním tlačidlo na posledných 20 spotov z DX clusteru
Meno: om2adp  Dátum: 11/12/2018 19:24:39
Firma Google oznámila ukončenie služby Google Fusion Tables, ktorá bola v OMCB využívaná na zobrazenie mapy Slovenska a geografického rozmiestnenia bydlísk rádioamatérov http://www.depe.sk/omcb/statmapa.php. Služba bude obmedzená v auguste 2019 a ukončená 3. decembra 2019.
V prípade, že Google ponúkne iné bezplatné riešenie (o čom silno pochybujem), budem sa ho snažiť použiť.
Meno: om2adp  Dátum: 28/10/2018 15:01:21
Docela ma mrzí, že sa nenašiel nikto, čo by zaregistroval značku OM100CSR do OMCB. Pri množstve práce, spojenej so získaním značky, zabezpečením manažmentu QSL a kope ostatných potrebných záležitostí, je práca poslať jeden email s údajmi pre Callbook úplne smiešna. Nerobím štatistiky vyhľadávania výrazov, ale odhadujem to na dobre vyše stovky vyhľadávaní tejto značky od domácich aj zahraničných návštevníkov OM CallBooku.
A toto platí pre väčšinu príležitostných staníc!

Škoda...
Meno: om2adp  Dátum: 21/10/2018 07:38:05
Na niektorých mojich HAM stránkach (aj na stránke OMCB) beží ticker s RSS správami. Vzhľadom na to, že mám snahu použiť RSS zdroje, ktoré sú všeobecne považované za dôveryhodné, využívam na to hodnotenie veľmi uznávanej britskej inštitúcie Reuters Institute for the Study of Journalism.

V ňou zostavenej tabuľke najdôveryhodnejších slovenských printových médií doteraz dlho viedol denník Pravda, v júni tohto roku sa ale Pravda umiestnila až za Hlavné správy, ktoré sú podľa tejto štúdie najdôveryhodnejšou printovou mediálnou značkou na Slovensku. Z tohto dôvodu som do tickeru umiestnil práve RSS informácie z tohto serveru.

Túto informáciu uvádzam hlavne pre tých, ktorí uznávajú iba niektoré informačné zdroje a ostatné bez akýchkoľvek podkladov nekompromisne označujú ako "konšpiračné" či "dezinformačné".
Rozhodne nemám záujem politizovať a presadzovať akékoľvek názory, pričom sa prísne držím autorizovaných nezávislých zdrojov, akým Reuters Institute for the Study of Journalism nepochybne je.
Meno: om2adp  Dátum: 17/10/2018 11:02:53
Informácia k zobrazovaniu Google máp na stránkach OMCB

Možno ste postrehli: od 18. júla 2018 Google spoplatňuje použitie API pre niektoré svoje mapové služby!
Pre naše platy a dôchodky sa jedná o neslušne veľký poplatok, preto som z väčšiny stránok poodstraňoval mapy.
Nechal som (zatiaľ) iba mapu bydlísk rádioamatérov, ktorú toto spoplatnenie (znova iba zatiaľ) nepostihlo a nechal som aj zobrazenie mapy lokátora z detailu značky (v linke uvádzam príklad JN98UP, po otvorení mapy treba kliknúť na "OK"). Toto zobrazenie je však tmavé a navyše je tam vodoznak "For development purposes only" (iba pre účely vývojárov). Napriek týmto obmedzeniam je predsa len ako-tak vidieť, kde sa ww lokátor na mape nachádza.

Zo strany Google sa jedná o **** * *****, slušne je to nevyjadriteľné! Je to podraz pre milióny užívateľov máp, tvorcov web stránok a mapových aplikácií, ktorí stavili na serióznosť firmy Google. Už len čakám, kedy Google spoplatní aj použitie vyhľadávania. Holt, firma Google je predsa len doma v krajine neobmedzených možností a je zrejmé, že miliardy z reklám im už nestačia... Len nechápem absolútnu nečinnosť Európskej komisie: že by si už kúpil Google aj tú???
Meno: om2adp  Dátum: 15/10/2018 10:56:40
Zopár pripomienok k vyhľadávaniu v OMCB

Do poľa pre vyhľadávanie je možné zadať jeden výraz (ozaj iba jeden, žiadna interpunkcia, teda medzery, bodky, čiarky, lomítka atď. Povolené sú iba znaky a-z, A-Z, 0-9), a to buď presný výraz, napr. značka, krstné meno, priezvisko, obec, lokátor alebo okresný znak - alebo iba časť hľadaného výrazu, napr. 3c, FRaNT, trn, JN87, SEA. Pri krstných menách sa MUSÍ použiť oficiálny výraz alebo jeho časť, teda napr. František a nie Fero, Jozef a nie Jožo! Nezadávajte k značke /M , /A alebo /P, v OMCB značky takéto upresnenie NEPOUŽÍVAJÚ! Ak teda zadáte do vyhľadávacieho poľa napr. om3ktr/p, značka nebude nájdená, hoci v callbooku značka om3ktr existuje. Pri zadávaní hľadaného výrazu je úplne jedno, či použijete diakritiku, teda zadáte alebo nezadáte mäkčene a dĺžne, tak isto vôbec nezáleží, či použijete veľké alebo malé písmená, príp. ich skombinujete.
Neuveriteľne často je zamieňané písmeno veľké O alebo malé o s číslicou 0 (nula). Značka 0M3ABC NEBUDE nájdená, aj keby značka OM3ABC existovala! Písmeno O a číslica 0 (nula) NIE JE TO ISTÉ!!!
Špeciálnym povoleným výrazom je "silent", kedy sa vypíše zoznam SK hamov.

Je mi úplne nepochopiteľné, keď v zozname rádioamatérov - OM CallBooku - niekto do vyhľadávania zadá výraz napr. "zosilnovac" alebo "zdroj" či "stretnutie"... Callbook predsa nie je internetový vyhľadávač Google!
Tak isto v podstránke výpisov o zaplatení členského SZR je úplne jasne napísané, že sa vkladá rádioamatérska značka, alebo všetkých prvých 5 znakov (vrátane núl na začiatku) členského čísla u nekoncesovaných členov SZR, napriek tomu sa nájdu takí, čo tam zadávajú buď krstné meno, priezvisko či obec.

V prípade nesprávne zadaného hľadaného výrazu sa nejedná o žiaden vážny prehrešok, len potom môže byť hľadajúci vlastnou vinou uvedený do omylu.

Ak by mal predsa len niekto problémy s OMCB, mal by navštíviť podstránku "Návod na použitie" (tlačidlo v hornej časti hlavnej stránky OMCB), príp. napísať mi mail kliknutím na text "Nahlásiť problém" v pravom dolnom rohu hlavnej stránky OMCB www.omradio.sk, rád zodpoviem na otázky ohľadom OMCB, poradím s jeho ovládaním a veľmi rád privítam podnety na vylepšenie funkčnosti.
Meno: om2adp  Dátum: 19/09/2018 18:43:50
Ešte snáď doplním, že na stránke výpisu členského poplatku SZR je dole, nad tlačidlom KONIEC, informácia o aktuálnom poradovom čísle výpisu (koľký z 10). Prekročenie časových limitov v oboch typoch antibotovej ochrany nie je (aspoň zatiaľ) nijako postihované blokovaním.
Meno: om2adp  Dátum: 19/09/2018 11:59:27
Ochrana pred robotmi, ako som písal minule, zostáva pri vyhľadávaní v OM CallBooku (5 + 5 sekúnd), ale pri zobrazení uhradených členských príspevkov SZR sa dostatočne neosvedčila. Preto som na stránke "Členské SZR" nastavil ochranu inú, a to obmedzenie množstva výpisov za určitý čas. Teraz je to nastavené na max. 10 výpisov za 60 minút. Zasa overím, či sú tieto hodnoty akceptovateľné a v prípade potreby ich zmením. Ochranná doba 60 minút sa počíta od času prvého vyhľadávania, teda ak prvé vyhľadávanie bolo napr. o 15:06, do 16:06 možno spraviť ešte 9 výpisov. O 16:06 sa automaticky ochrana zresetuje a možno vyhľadať ďalších 10 záznamov.
Meno: om2adp  Dátum: 7/09/2018 16:31:53
Pretože sa zvyšuje počet robotických atakov na stránku OMCB, 99,9% z USA, bol som nútený k nepopulárnemu opatreniu: na stránke OMCB sa dá vyhľadávať iba s približne 10 sekundovou pauzou medzi jednotlivými vyhľadávaniami - 5 sekúnd sa zobrazí info o blokovaní a treba počkať pred zadaním novej call ďalších 5 sekúnd. To isté sa týka aj vyhľadávania na stránke "Členské SZR". Uvidím, ako sa opatrenie osvedčí a je možné, že interval budem upravovať. Verím, že to nikomu nebude spôsobovať problémy. Jednoducho treba iba počkať pred nasledujúcim vyhľadávaním viac ako 10 sekúnd.
Meno: om2adp  Dátum: 26/08/2018 09:22:43
Aktualizácia geolokačných údajov na stránke "MAPA" (geografické rozmiestnenie (241 lokalít) a počty registrovaných rádioamatérov (680 značiek)).
Meno: om2adp  Dátum: 15/11/2017 10:34:07
Redizajnovanie všetkých stránok pre platby QR kódom. Pri platbách členského je zabránené vybrať rok, za ktorý je členské už zaplatené. Do polí pre zadanie číselných hodnôt (gramy resp. variabilný symbol) nie je možné vložiť iné znaky ako čísla. Na hlavnej stránke OMCB úplne dole som pridal tlačidlá "Páči sa mi to" a "Zdieľať" pre Facebook. Tiež vpravo dole pribudla linka na nahlásenie prípadných problémov so stránkou.
Zrušil som animáciu vľavo hore, zostal tam statický text s auktuálnym počtom zareg. rádioamatérov - Mozilla Firefox od verzie 52 nepodporuje takéto animácie.
Meno: om2adp  Dátum: 25/10/2017 20:51:45
Generovanie QR kódov pre mobilné platby je už obnovené, ako pre platbu poplatku za QSL službu, tak pre platbu členského príspevku SZR. Počet generovaných kódov je neobmedzený. Prosím, aby ste ma informovali o prípadných problémoch v rôznych prehliadačoch.
Meno: om2adp  Dátum: 15/08/2017 07:25:29
Dočasne som pozastavil generovanie QR kódov pre mobilné platby členského príspevku SZR a za QSL službu. Dôvodom je spoplatnenie služby od 1.8.2017. V prípade vyjednania lepších podmienok bude generovanie QR kódov pre mobilné platby obnovené.
Kalkulačka pre výpočet výšky poplatku za QSL službu a overenie úhrady členského poplatku SZR je naďalej plne funkčné.
Meno: om2adp  Dátum: 11/03/2017 10:21:48
Generovanie QR kódov pre platobné príkazy na úhradu členského príspevku SZR a poplatku za QSL službu je obnovené - teraz sa využíva API na stránkach firmy Adelante s.r.o. so správnym SSL certifikátom, takže by malo byť generovanie bez problémov.
Meno: om2adp  Dátum: 9/03/2017 21:27:12
Pozastavil som generovanie QR kódov - na novších operačných systémoch sa kód nevygeneroval kvôli tomu, že https adresa, kde sa kód generuje, nemá správne priradený SSL certifikát a preto je v takýchto oper. systémoch prenos obrázku kódu do počítača zablokovaný. Ak by som tento problém vyriešil, generovanie QR znova obnovím.
Meno: om2adp  Dátum: 1/04/2016 20:30:00
Lukáš, toto fórum je tématicky zamerané na okruh callbooku, takže tu veľa rád nedostaneš. Pohľadaj skôr na weboch okolo PMR, technických či obchodných. Aj na nižšie uvedenej adrese od Petra sa iste nájde odpoveď.
Meno: Petr  Dátum: 30/03/2016 12:33:43
http://www.cbradio.cz/
Meno: Lukáš  Dátum: 29/03/2016 20:50:55
Dobrý deň, trochu dávnejšie som si kúpil vysielačky topcom twinwalker 7100 (PMR) a chcel by som sa spýtať či existujú antény na PMR vysielačky na predlženie dosahu.Ak áno poprosil by som link na nejaký slovenský shop . (prepáčte som Amatér) Za každé info budem vďačný. ;)
Meno: om2adp  Dátum: 20/01/2016 23:46:06
V OM sú iba 2 triedy: N (novice) a E (extra). Bližšie info je na stránke Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (bývalý Telekomunikačný úrad) v dokumente http://www.teleoff.gov.sk/data/files/6322.pdf na strane 3 (Tretia časť / Triedy operátorov).
Meno: Laďa  Dátum: 20/01/2016 23:08:37
Ahoj a dobrý večer. Už jsem několikrát narazil na údaj, že ten a ten amatér má třídu např. E. Kde prosím najdu rozdělení tříd pro slovenské amatéry? Děkuji, Vlad, OK2XVX a dobrý večer 73...
Meno: om2adp  Dátum: 19/10/2015 21:17:14
Podľa otázok, ktoré v súvislosti s QR platbou dostávam, mám pocit, že mnohí nie celkom rozumejú princípu QR platby. Mám pre nich jednoduchú radu: vyskúšajte si to! Nič sa nestane, keď na svojom počítači (teda nie v smartfóne, tým sa s internetbanginkom potom platí) vyplníte svoju značku aj ostatné body, iba sa nakoniec vygeneruje obrázok - QR kód.
Tento kód je možné predstaviť si ako nejakú pečiatku s presne stanovenými údajmi a tieto údaje sa z pečiatky dostanú na bankovú poukážku - bez chyby napr. v čísle účtu.
Keď je teda na obrazovke vášho PC vygenerovaný kód (akoby tá spomínaná pečiatka), so smartfónom sa naskenuje a tak sa presne prenesú potrebné údaje do platobného príkazu v internetbankingu (akoby sa vyplnila banková poukážka). Ale peniaze z účtu odídu až po potvrdení platby (akoby bola poukážka podaná na pošte), skôr nie.
Preto môžete bez obáv generovať na skúšku QR kódy. Kým nepotvrdíte platbu, k žiadnej platbe nepríde!
V skratke: QR kód slúži na bleskové a hlavne bezchybné vyplnenie platobných údajov v smartfóne.
QR kód generujete na obrazovke vášho počítača, kód sa smartfónom naskenuje, čím sa bezchybne prenesú údaje do platobného príkazu internetbankingu.
Meno: om2adp  Dátum: 5/10/2015 16:50:23
Pre vyznávačov moderných technológií :-) som dal na stránku OMCB novinku. Týka sa tých, ktorí majú smartfón, v ňom nainštalovaný internetbanking a chcú zaplatiť členský príspevok do našej rádioamatérskej organizácie - ľahko, bez chyby a bez vypisovania množstva rôznych povinných údajov.
Na počítači po kliknutí na tlačidlo "Členské SZR QR platba" je výzva na zadanie rádioamatérskej značky. Po jej vyplnení sa otvorí nové okno, kde treba klikom vybrať rok, za ktorý sa členské platí, či je, alebo nie je koncesonár a kategóriu členstva. Po kliku na OK sa vygeneruje tzv. QR kód, v ktorom sú už zapísané všetky potrebné údaje pre platbu.
Teraz treba spustiť na smartfóne internetbanking, kliknúť na tlačidlo Platba. Ďalej treba kliknúť na ikonu scanovania platobných kódov, zväčša je to ikona fotoaparátu, alebo ikona EAN kódu. Zapne sa fotoaparát, treba nasnímať vygenerovaný QR kód z obrazovky.
Následne treba prekontrolovať platobné údaje (hlavne číslo účtu, kam sú peniaze posielané a platenú sumu). Keď je všetko správne, ostáva už iba potvrdiť a tým odoslať platbu. V poznámke pre prijímateľa je automaticky vložená informácia, že sa jedná o členský príspevok SZR a značka a meno odosielateľa.
Použitím QR kódu ušetrí odosielateľ kopu času a má istotu, že sú odoslané na správny účet v správnej výške. Iste mi dá každý za pravdu, že ručné vyplňovanie IBAN kódu nie je žiadna radosť.
Nuž, vyskúšajte!
Meno: om2adp  Dátum: 18/08/2015 10:18:11
Pridal som ešte jednu informačnú tabuľku o končiacich platnostiach HAM povolení. Tabuľka sa otvorí po kliku na tlačidlo HAM povolenia v ľavom menu na základnej stránke OM CallBooku.
Tabuľka je zoradená podľa počtu dní zostávajúcich do vypršania platnosti, od najmenšieho. Zobrazené sú iba značky, ktorým zostáva do ukončenia platnosti povolenia menej ako 200 dní a sú zaregistrované v OM CallBooku.
Platnosti u ostatných zaregistrovaných značiek sa dajú zobraziť po vyhľadaní značky v jej detaile.
Meno: om2adp  Dátum: 11/08/2015 14:29:21
V poslednej dobe sa ma viacerí kolegovia pýtali, či a ako je OM callbook prepojený s OK callbookom.
Odpoveď znie: nijako.
OM callbook pracuje takto: pri zadaní OK/OL značky, napr. OK3XYZ sa skript najprv "pozrie" do databázy OM callbooku, či sa tam takáto značka nenachádza v položkách CallEx. Ak áno, zobrazí značku OM rádioamatéra, ktorý túto CallEx v minulosti používal. Napr. OK3 má v CallEx uvedených 230 OM rádioamatérov.

Ak sa táto OK značka v OM callbooku v položkách CallEx nenachádza, príde k automatickému presmerovaniu na stránky OK1VEI, kde je OK callbook. Tento sa zobrazí presne tak, ako by ste dali do adresného riadku prehliadača adresu OK callbooku http://www.ok1vei.com/callbookOK.htm Pritom je navyše pred presmerovaním zobrazená 5 sekúnd informácia o tom, že prehliadač bude zobrazovať inú web adresu.

V OM callbooku sú teda nájdené iba tie OK/OL značky, ktoré majú zaregistrovaní OM rádioamatéri uvedené v CallEx. Pre všetky ostatné značky s prefixom OK sa otvorí nová stránka úplne samostatného OK callbooku OK1VEI a tam je nutné túto značku hľadať. Toto automatické presmerovanie sa netýka prefixu OL!
Meno: om2adp  Dátum: 9/08/2015 13:08:20
Do OMCB pribudla funkcia zasielania upozorňovacieho emailu na termín vypršania platnosti rádioamatérskeho povolenia. S touto myšlienkou prišiel Jozef, OM5CD.

Služba je aktívna pre všetkých zaregistrovaných rádioamatérov, ktorí v registrácií uviedli aj svoju emailovú adresu a táto je funkčná (tí, čo email neuviedli, alebo sa im zmenil, môžu napísať na admin(zav)omradio.sk a email adresu si ľahko doplniť alebo zmeniť). Pri odosielaní upozorňovacieho emailu sa nekontroluje, či je zaregistrovaná emailová adresa príjemcu správna, resp. či bol email doručený!

Sú to vlastne 2 informačné emaily (raz za 10 rokov), prvý príde 180 dní a druhý 60 dní pred vypršaním platnosti povolenia. V prípade, že si rádioamatér obnoví platnosť skôr a pošle na adresu admin(zav)omradio.sk nový dátum platnosti pred poslaním druhého emailu, druhý email už poslaný nebude.

Informačný email posiela automat, preto naň neodpovedajte, resp. odpoveď pošlite iba v prípade, ak už máte platnosť povolenia obnovenú - v odpovedi potom pošlite aj dátum novej platnosti.
Verím, že budete s touto novou službou spokojní.
Meno: om2adp  Dátum: 6/08/2015 12:15:23
Pretože z Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb SR nedostávam žiadnu informáciu o nových rádioamatéroch a ich značkách, ani o zmenách značiek, nie sú (a pokiaľ mi nepošlú Evidenčný formulár ani nebudú) v OM CallBooku zapísaní.
Pritom úplne stačí, keď do Evidenčného formulára vypíšu iba povinné údaje; z nepovinných iba to, čo sami uznajú za vhodné a formulár (aj za viacerých v jednej obálke) pošlú v obyčajnom liste na moju adresu.
Ak si rádioamatér zmenil značku alebo zvýšil triedu, alebo nastali akékoľvek iné zmeny a je už registrovaný, stačí mi poslať informáciu o zmenách emailom.
Ak máte v klube alebo poznáte takýchto rádioamatérov, informujte ich, prosím, o tejto možnosti!
Mnohí totiž o callbooku ani netušia...
Meno: om2adp  Dátum: 4/07/2015 07:10:58
Vo fóre sa objavil spam, preto som pristúpil k obmedzeniu zadávať nové správy v nočných hodinách, kedy sú spammeri najaktívnejší. Ak by to nepomohlo, zruším opisovanie captcha kódu a pridám antispam kontrolu pomocou nejakej jednoduchej otázky.
Meno: om2adp  Dátum: 4/07/2015 07:00:02
Súťaž skončila sklamaním: zaregistrovalo sa iba 12 značiek. Pre mňa je to veľkým poučením, nezostáva mi iné, ako konštatovať, že keď to nejde, tak to ozaj nejde...
Meno: om2adp  Dátum: 4/06/2015 20:17:13
Áno, je to do istej miery diskriminujúce a nespravodlivé. Pred dvomi rokmi bola súťaž o predplatné Rádiožurnálu, kde boli zaradení všetci, aj noví aj dávnejšie zaregistrovaní. Ale aj tak: hlavný cieľ tejto súťaže nie je nejaká lotéria, ale snaha o nakopnutie tých, ktorí registráciu odkladajú na neskoršie. Ak by sa jej zúčastnili aj už registrovaní, zrejme by nenastal taký registračný boom, v aký tajne dúfam.
Meno: OM8JP  Dátum: 4/06/2015 20:01:35
..... čiže, tým pádom, my, ktorí sme sa tu registrovali dávnejšie - sme diskriminovaní. To je to isté, ako napríklad pri tombole, alebo inom žrebovaní, ak sa začne žrebovať od napr. posledného miesta, tak ten, ktorý bol vyžrebovaný ako posledný, stráca tým pádom možnosť a šancu byť prvý. A popritom je to naopak. No, čo už ......
Meno: om2adp  Dátum: 26/05/2015 11:17:37
Vyhlásil som ďalšiu súťaž, tentoraz iba pre doteraz v OMCB nezaregistrovaných rádioamatérov a SWL. Cena je smartfón Samsung Galaxy S3 mini VE, čo síce nie je žiadna vlajková loď výrobcu, ale ako jednoduchý telefón s GPS a NFC sa môže docela hodiť. Keďže to ale nie je IC-9100, zrejme účasť v súťaži nedosiahne ohromujúce čísla (čo ale dáva väčšie šance na výhru). Nuž - uvidíme :-)
Meno: om2adp  Dátum: 20/03/2015 09:55:09
Dnes som spravil zopár vizuálnych aj funkčných úprav indexovej strany.
Pretože fa WebSupport už nepodporuje a nesponzoruje freeweb omradio.sk, odstránil som zo stránky jej reklamu.
Tak isto som odstránil reklamu pre sponzorské využívanie chatu LiveChatoo, nakoľko bol tento chat využívaný minimálne.
Nahradil som ho veľmi jednoduchým chatom s akustickou signalizáciou správy (v menu linka HAM chat) a linkou na kontakt na správcu OMCB (v menu linka Admin - kontakt).
Do menu som tiež vrátil linku Fans OMCB na stránku fanúšikov OMCB (fotenie je funkčné iba na desktopoch alebo notebookoch, fotenie teda nefunguje na mobilných zariadeniach).
Meno: om2adp  Dátum: 1/03/2015 10:20:30
Databáza OM CallBook-u bola aktualizovaná dnes, 01.03.2015 o 10:09 hod. Zmena: spárovanie OMCB s tabuľkou Regulačného úradu, cca 80 zmien (pridanie nových, ale nezaregistrovaných značiek, zmeny značiek, zmeny tried u registrovaných značiek). Z celkového počtu 1601 rádioamatérov je teraz zaregistrovaných 610 (t.j. 38.101%).
Meno: Jozef OM5CD  Dátum: 10/11/2014 13:19:09
Ahoj Dušan! V princípe máš samozrejme pravdu a mňa to v piatok večer pred začiatkom prevádzky aj napadlo, no vtedy momentálne ma zastavila "zložitosť" zavedenia novej značky v našom CALLBOOKU. Ono sa to celé zbehlo strašne rýchlo. Myšlienka skrsla týždeň pred tým cez víkend, keď som sa dozvedel o tej výstave. Volal som Romanovi 3EI, že keď zoženiem kontakt na usporiadateľa a bude mať záujem a ešte sa nám aj podarí vybaviť povolenie nainštalovať antény na streche shopping parku, tak ideme do toho? Povedal áno a kolotoč sa začal. On podal žiadosť na koncesiu. Ja som začal jednať s vedením výstavy a potom spolu s nimi s vedením Shoppingu. To bolo na dva dni. V stredu popoludní ešte nebolo jasné, či vôbec budú stáť nejaké antény?! Ale nakoniec sme sa dohodli. A teraz operátori! Zohnať dostatok chalanov z klubu, aby sme tam boli stále aspoň dvaja, že jeden keď vysiela, aby sa mohol druhý venovať obecenstvu... Ešte, že s výbavou neboli nejaké väčšie problémy. RIG a PC išli z KFF-ky a ANT výbava bola moja mobilná, ktorá sa aspoň tento rok prevetrala, keď už sme nešli kvôli zlomenej nohe na plánovanú HAM dovolenku :-( A tak som v piatok po polnoci skladal stránku na QRZ.COM, že keď to ráno spustíme, aby sa mali stanice už kam pozrieť. Takže doplň túto značku aj do nášho CALL BOOKU ako SPECIAL EVENT CALL, 150th BIRTH ANNIVERSARY of the Jozef Murgaš. QSL dajnasledovne: via BURO or DIRECT via OM2FY a do okna WEB daj link na stránku QRZ.COM a tiež na stránku múzea v Tajove. Ono trochu nových vedomostí nikomu nezaškodí... :-) 73 Jozef 5CD
Meno: om2adp  Dátum: 8/11/2014 16:18:36
Ak chcete zaregistrovať do OMCB príležitostné (špeciálne) call, nie je problém - stačí, keď mi napíše email operátor tejto stn, alebo človek, ktorý bude spracovávať QSL.
Registračný formulár ani QSL lístok nie je treba v tomto prípade posielať!
Je ozaj škoda, keď vidím, ako aktívnu príležitostnú stn. hľadá v OMCB pol sveta s výsledkom Not found...
Meno: om2adp  Dátum: 9/10/2014 13:12:33
Drobná úprava pri vyhľadávaní - ak zadáte vyhľadať OK alebo OL značku a táto sa nenachádza medzi bývalými OK3 značkami, automaticky sa otvorí okno OK callbooku OK1VEI.
Meno: om2adp  Dátum: 11/12/2013 12:27:29
Dnes konečne doporučenou zásielkou 'do vlastných rúk' dorazilo z Úradu na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky Potvrdenie o registrácii informačného systému osobných údajov vydané podľa § 36 ods. 1 zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Nové registračné číslo informačného systému OM CallBook je 201305785.
Zákon je účinný od 1.7.2013 s prechodným obdobím do 31.12.2013, dokedy je nutné vykonať identifikáciu všetkých informačných systémov podliehajúcich zákonu, ich súlad so zákonom, nové poučenie oprávnených osôb a prihlásenie informačného systému na registráciu na úrade. Túto podmienku má teda OM CallBook už splnenú.
Splnená je aj ďalšia požiadavka zákona, ktorej prechodné obdobie je do 31.3.2014, a to zosúladenie bezpečnostnej dokumentácie (v prípade OM CallBooku vypracovanie Bezpečnostnej smernice (§ 19 ods. 2), ktorá stanovuje povinnosti správcu informačného systému a ostatné náležitosti, predpísané týmto zákonom).
Meno: om2adp  Dátum: 29/11/2013 13:02:58
Možno sa niekomu zdá URL OM CallBooku ťažko zapamätateľná. Väčšine ale nie je ťažké zapamätať si výraz "omradio". Preto som pripravil pomôcku: do OMCB sa najľahšie dostanete zadaním adresy
www.omradio.sk prípadne iba omradio.sk
Na mobilných zariadeniach (iPhone, Android, webOS, BlackBerry, iPod a Nokia) budete automaticky presmerovaní na mobilnú verziu, na ostatných zariadeniach (PC a notebooky) sa dostanete na štandardnú stránku callbooku.
Pôvodné URL (depe.sk/omcb a m.depe.sk) zostávajú, samozrejme, zachované.
Meno: om2adp  Dátum: 5/11/2013 09:34:58
Pre menej skúsených hamov, ale aj tých skúsenejších, ktorí v dobrosrdečnom úmysle podeliť sa s ostatnými o informácie posielajú hromadné e-maily, som zhromaždil z viacerých web stránok zopár rád, ktoré sa zaoberajú etiketou posielania e-mailov. Nájdete ich tu: http://depe.sk/Emailova_komunikacia.htm
Meno: om2adp  Dátum: 4/11/2013 15:45:04
Natívna aplikácia OM CallBook zatiaľ neexistuje, preto sa na GooglePlay nedá nájsť.
Kým bude aplikácia vytvorená, dá sa na smartfóne použiť web prehliadač a webstránka http://m.depe.sk.
Ak by mal niekto záujem aplikáciu pre Android resp. iOS a WP vytvoriť, kľudne sa môže na mňa obrátiť, môžeme sa dohodnúť. Aplikácia by sa obracala na php skripty, ktoré by dáta z MySQL preniesli späť cez JSON.
Meno: ok1hcg  Dátum: 4/11/2013 15:38:12
Hledal jsem OM-CallBook na GooglePlay ale bez uspechu - je tam, ci neni ?
Meno: om2adp  Dátum: 27/10/2013 07:30:56
Rádioamatéri, ktorí idú na HAM stretnutie TATRY 2013 a chcú sa zaregistrovať do OM CallBooku, môžu priniesť vyplnený formulár, príp. si ho vyplniť tam - budem ich zbierať. Môžu priniesť aj za priateľov, či celý klub, dôležité je, aby boli vlastnoručne podpísané. Pri takomto osobnom odovzdaní nie je treba QSL lístok.
Meno: om2adp  Dátum: 26/09/2013 18:23:51
Dňa 1. júla 2013 nadobudol účinnosť nový zákon č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene niektorých zákonov a jeho dva vykonávacie predpisy, ktorými sú vyhláška č. 164/2013 Z. z. o rozsahu a dokumentácii bezpečnostných opatrení a vyhláška č. 165/2013 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o skúške fyzickej osoby na výkon funkcie zodpovednej osoby. Tento zákon nahrádza pôvodný zákon č. 428/2002 Z.z.
V zmysle ustanovení tohto nového zákona som preto upravil na stránke OM CallBooku texty a súbory.
Tiež bola pre potrebu OM CallBooku vypracovaná Bezpečnostná smernica (§ 19 ods. 2), ktorá stanovuje povinnosti správcu informačného systému a ostatné náležitosti, predpísané týmto zákonom.
Meno: om2adp  Dátum: 30/04/2013 14:47:25
Ak chcete zaregistrovať do OMCB príležitostné call, nie je problém - stačí, keď mi napíše email operátor tejto stn, alebo človek, ktorý bude spracovávať QSL, určite sa dohodneme. Registračný formulár nie je v tomto prípade treba posielať.
Meno: om2adp  Dátum: 29/03/2013 15:42:08
Pre užívateľov smartfónov: po otvorení stránky mobilnej verzie OM CallBooku http://m.depe.sk sa v detaile vyhľadanej značky dá kliknúť na telefónne číslo (samozrejme, iba pokiaľ je uvedené) - smartfón dokáže priamo toto číslo zobraziť v ponuke, kde si vyberiete, či chcete telefonovať alebo poslať SMS správu.
Tak isto po kliknutí na emailovú adresu sa v telefóne otvorí ponuka na odoslanie emailu. Po kliknutí na adresu web stránky sa táto stránka zobrazí.
Meno: om2adp  Dátum: 18/02/2013 10:23:14
Do výpisu zoznamu značiek som pridal stĺpec E-mail: ak je stn. zaregistrovaná a má e-mail, v stĺpci je zobrazená zelená "fajka". Ak je stn. zaregistrovaná, ale e-mail nemá (nenapísal ho do formulára), v stĺpci je červené písmeno x. Pridržaním kurzoru myši nad týmito symbolmi zobrazí buď e-mailovú adresu, alebo text oznamujúci, že e-mail adresa nie je k dispozícií.
Stĺpec som pridal kvôli rýchlejšiemu zisteniu, či sa dá poslať e-mail na adresu znacka@omradio.sk
Tí rádioamatéri, ktorí si chcú doplniť e-mail, mi môžu poslať správu z e-mailovej schránky, ktorú si chcú doplniť.
Meno: om2adp  Dátum: 28/01/2013 12:44:38
Ak vám prehliadač oznamuje vypnutie doplnku JAVA z dôvodu bezpečnosti, prečítajte si tento článok.
Vypnutím doplnku JAVA prídete iba o CW prehratie značky.
Meno: om2adp  Dátum: 23/06/2012 12:04:26
Jediné, čo môžeme ešte pre našich kamarátov - rádioamatérov, ktorí už nie sú medzi nami, urobiť, je to, že si na nich v dobrom spomíname, najčastejšie v deň ich skonu. Aby sme takú pripomienku mali a mohli spomienkou uctiť ich pamiatku, v OM CallBooku som pripravil pod riadok s aktuálnymi meninami krátky text, kto má v tento deň výročie úmrtia.
Iste je veľa hamov (zosnulých pred spustením OMCB), ktorí si takéto pripomenutie zaslúžia, preto ak máš takého SK priateľa, rádioamatéra, pošli mi e-mailom jeho značku, príp. aj jeho bývalé značky (max.3), meno, priezvisko, triedu a hlavne presný dátum úmrtia (bez neho to nefunguje). Iné údaje tam nezapisujem. Títo SK rádioamatéri budú síce v OMCB zapísaní, ale nijako nefigurujú v žiadnych štatistikách. Je ich možné dohľadať podľa call, alebo ex-call, príp. mena alebo priezviska.
Celý výpis SK hamov je možné získať po zadaní kľúčového slova "silent" do vyhľadávacieho poľa.
Táto vec ma napadla, keď som si uvedomil, ako dokážeme rýchlo na kamošov z pásma zabúdať. Dúfam, že ham obec to prijme pozitívne, je to citlivá téma, ale verím, že bude správne pochopená.
Meno: om2adp  Dátum: 14/05/2012 19:53:17
Dnes som spároval databázu OM CallBooku so súborom TU SR.
Po spárovaní je v databáze OM CB spolu 1546 značiek, z toho 529 registrovaných, čo je 34,22%.

Odstránená značka:
OM9ABR

Zámena značiek:
OM6AMW je teraz OM6RW
OM7AMK je teraz OM7KA
OM9AAR je teraz OM4AP

Nové značky:
OM0AFZ, OM0AJZ, OM0ATL
OM1ALK, OM1APZ, OM1XX
OM2AAA, OM2AAZ,OM2AQQ, OM2MM
OM3TK, OM3WMB, OM3WRB
OM4ABB, OM4AML, OM4APS, OM4ASX, OM4AXO
OM6ABE, OM6ATK, OM6AYL
OM7ACK

Nové značky sú iba pridané, nie zaregistrované, preto nie sú zobrazené na podstránke Zmeny!
Meno: om2adp  Dátum: 10/04/2012 17:08:19
Na hlavnú stránku som pridal tlačítko Zmeny. Po kliknutí sa otvorí nová karta a na nej výpis posledných 30 zmien, urobených v databáze (noví zaregistrovaní rádioamatéri, úprava údajov, SK atď.). Zmeny sú zoradené zostupne, teda najvyššie je najnovšia zmena.
Meno: om2adp  Dátum: 5/04/2012 15:22:08
Nekomentované video o možnostiach OM CallBooku je na adrese http://youtu.be/-jFLmcrqyOo
Meno: om2adp  Dátum: 8/03/2012 14:50:00
om7py@omradio.sk , om7om nie je v callbooku, tak email adresu neviem.
Meno: om7dx  Dátum: 8/03/2012 13:10:14
potreboval by som adresu emailovu OM7PY a OM7OM.Dakujem
Meno: om2adp  Dátum: 20/11/2011 16:14:45
Na stretnutí v Tatrách sa zaregistroval do OM CallBooku už 500-tý rádioamatér!
Meno: om2adp  Dátum: 24/10/2011 13:31:06
Dnes som odstránil nepoužívané tlačidlo "Fulltextové vyhľadávanie" a nahradil ho tlačidlom "VIDEO návody". Pod ním sa skrývajú video návody - zatiaľ sú dva - návod na vyplnenie registračného formulára pre OM CallBook pre jednotlivca a pre rádioklub. Verím, že vypĺňanie už nebude taký rébus.
Meno: om2adp  Dátum: 11/10/2011 14:57:05
V mape geografického "rozmiestnenia" registrovaných značiek (pod tlačítkom "Ctatistika, graf a mapa" a následne pod tlačítkom "Mapa") sa po kliknutí na červený bod otvorí bublina s informáciou o obci - meste a počte registrovaných rádioamatérov. Ak kliknete na názov obce - mesta, otvorí sa zoznam týchto značiek s možnosťou zobrazenia detailu.
Meno: OM3UU  Dátum: 5/10/2011 07:46:25
Bratislava BAE
Meno: om2adp  Dátum: 29/09/2011 12:36:10
V slovenskej verzii detailu značky som navyše zdôraznil hrubším písmom výraz "Nemá uvedený" u tých značiek, ktoré si emailovú adresu nezadali, teda u ktorých nefunguje adresa znacka@omradio.sk. Bude to prehľadnejšie, hoci najlepšie by bolo, keby si tieto značky email, pokiaľ ho majú, doplnili. V anglickej verzii je u nich normálnym písmom výraz "Not available".
Meno: om2adp  Dátum: 29/09/2011 07:09:42
Na úvodnej stránke je tlačidlo "Doplnenie a zmena údajov", po jeho stlačení sa dostaneš na novú stránku, kde je uprostred tlačidlo "Značky bez emailovej adresy". Po jeho stlačení sa vypíše zoznam týchto značiek, zoradený podľa call.
1-100   101-200   
 
powered by dpSOFT (c)2006