SLOVAK AMATEUR RADIO STATION

Okolo máp


 
Mapy... - tie predstavujú problém... Donedávna mapy Slovenska neboli, teraz síce sú, ale za aké peniaze! Firma CONAN, s.r.o. ponúka pre GPS dva mapové produkty: Slovakia Roads v4.5 za 5.500,- Sk a Slovakia Topo za 3.600,- Sk.

Pevne verím, že v tejto firme v blízkej budúcnosti prehodnotia cenovú politiku predaja digitálnych máp. Maloobchodná cena 5.500,- a 3.600,- Sk bola primeraná v dobe, keď stáli aj tie najjednoduchšie GPS prijímače 20 a viac tisíc korún. Ak som napr. ja dal teraz za nový Garmin eTrex Legend 5400,- Sk, cena za mapu voči cene zariadenia je úplne neprimeraná. Je predpoklad, že ak si teraz kúpi za nejaké obdobie mapu jeden človek, po prípadnom zlacnení by ich bolo 10, možno i viac... Ceny GPS zariadení "ľudovejú", ceny ROADS a TOPO Slovakia ustrnuli. Z môjho pohľadu potenciálneho zákazníka je primeraná cena niekde medzi 1000-1500 Sk za LITE verziu, 1500-2000 Sk za STANDARD verziu.
CONAN Druhá vec je, že napr. ja osobne potrebujem mapu výlučne pre oblasť Malých Karpát - za túto mapu "vypláznuť" 3600,- Sk je tiež neprimerané. Viem, že by som získal aj zostatok Slovenska, ale keďže ho nepotrebujem, sú to vyhodené peniaze. Ideálne by bolo mať možnosť zakúpiť modul pre konkrétnu oblasť.

Je fakt, že takéto vysoké ceny doslova nútia záujemcov o iné, ako legálne získavanie mapových produktov. Na výmenných sieťach je zdrojov dostatok. Väčšina majiteľov GPS prístrojov sa bude musieť rozhodnúť, k akej ceste sa prikloní, myslím ale, že najradšej by si mapu kúpili. Ale takáto cena... Je to presne ako v prípade nelegálneho napaľovania hudby na CD: piráti zostanú vždy, ale keď má zákazník možnosť kúpiť CD za 200 a nie za 600 Sk, dá mu prednosť aj pred pirátskym CD za 90 Sk. Navyše štatistiky dokazujú, že sa vydavateľstvám, ktoré výrazne znížili ceny CD, zvýšil niekoľkonásobne zisk. Som presvedčený, že zníženie ceny týchto produktov by prinieslo aj firme Conan, s.r.o. rovnaký efekt zvýšenia zisku z predaja.

Nie, nechcem všetko "zadarmo". Som ale presvedčený, že digitálne mapové dielo nemá zaplatiť hlavne jeho užívateľ. Za vývoj, údržbu, update má v prvom rade zaplatiť majiteľ hotela, reštaurácie, autoservisu, predajne so suvenírmi, športového strediska atď, ktoré je v tejto mape zanesené. Veď práve pre neho je toto možnosť, ako priblížiť svoje zariadenie hosťom, domácim aj zahraničným, ako sa zviditeľniť. To by však nesmeli mať mapy pre GPS takú vysokú cenu. Veď kto s cudzincov by spravil takú hlúposť a kúpil na pár dní dovolenky na Slovensku takú drahú mapu? Ale sme na Slovensku...

Viem, že je to neprimerané prirovnanie, ak spomeniem vynikajúce papierové mapy od VKÚ Harmanec. Rozdielne technológie, rozdielne náklady. A hlavne rozdielna filozofia pre tvorbu zisku z diela, ktoré produkujú. Podľa môjho názoru si VKÚ zaslúži uznanie nás, zákazníkov. A ja si ich mapy, keď vyjde nové vydanie, vždy rád kúpim.

Videl som ukážky ako z máp Slovakia Roads, tak z máp Slovakia Topo. Sú tiež vynikajúce. Škoda len, že pri tvorbe ich cien chýbal zdravý úsudok...

Doplnené 28. mája 2007:
Zdá sa, že predsa len sa ľady pohli: na trhu je nová mapa Slovakia TOPO v2 za primeranú cenu 2.100,- Sk. Podľa popisu je ozaj výborná. Vyžaduje zariadenie GARMIN (čo je škoda, pretože ja už používam GPS v PDA ASUS A639N pre offroad navigáciu a TomTom Go750 Traffic pre cestnú navigáciu...).


 
powered by dpSOFT (c)2006