SLOVAK AMATEUR RADIO STATION

Ako na to


 

Finty "FŇ":

- zapnutie GPS prístroja je možné výrazne urýchliť tým, že preskočíme úvodné animácie. Po stlačení tlačidla ON stlačíme 3x rýchlo po sebe tlačidlo Page - skočíme tak priamo na stránku Družice.

- GPS prístroj je najcitlivejší na nedostatok signálu pri zapínaní a úvodnej inicializácií. Preto ak sa chystáte používať prístroj v miestach s horšími príjmovými podmienkami, zapnite ho skôr, než sa do miest s horším signálom dostanete (zapnúť na lúke pred vstupom do hustého lesa). Ak sa vám nedarí inicializovať GPS na mieste so zhoršeným príjmom, skúste ho vypnúť a znova zapnúť o pár krokov vedľa s anténou smerom k oblohe. Často pomôže i pár krokov.

- ak chcem na výlete počas cesty hustým lesom urobiť záznam trasy s čo najmenšími výpadkami, teda s čo najväčšou presnosťou, musím zabezpečiť v každom okamihu pre GPS prístroj čo najlepšiu polohu. Zároveň musí byť prístroj dostatočne bezpečne uložený a chránený pred mechanickým poškodením a pádom. Toto všetko je skoro splnené, ak mám GPS v "držiaku" zo širokej gumovej pásky, upevnenej na ramienku ruksaku na pleci. Patentný spoj ("drukla") slúži k tomu, aby sa páska aj s prístrojom nešmýkala po ramienku. Samotný prístroj je pre istotu aj na originálnom pútku na krku. Bližšie všetko vysvetlia fotografie (kliknutím na malú fotografiu sa otvorí nove okno s veľkou fotografiou):

01 02 03 04


- keď vojdeme do budovy alebo sa dostaneme do miest bez signálu a plánujeme tam zostať dlhší čas, je vhodné pre úsporu batérií vypnúť prijímač GPS, pričom samotný prístroj zostane zapnutý. Spravíme to tak, že na stránke Družice vyberieme joystickom tlačítko Menu stránky a v ňom klikneme na Vypni GPS prijímač. Naopak, po opustení priestorov bez signálu môžeme takto isto GPS prijímač zapnúť. Ak by sme vypli celý prístroj, po zapnutí sa automaticky zapne aj GPS prijímač, teda nemusíme si pamätať, že bol prijímač vypnutý.

- ak máte aktívny "Záznam trasy" a prídete na miesto, kde sa chcete dlho zdržať, kľudne môžete prístroj vypnúť a šetriť tak batérie. Po zapnutí a inicializácií sa funkcia záznamu trasy automaticky obnoví a hoci nebudú uložené informácie o dĺžke pobytu na tomto mieste, záznam bez prerušenia pokračuje. Je tiež možné iba vypnúť GPS prijímač, ako je popísané vyššie, úspora batérií síce nebude taká markantná, ale zato sa uložia údaje o čase, strávenom na zastávke.

- údaje o našej osobe ako o majiteľovi môžeme zapísať na stránke Hlavní menu, tlačítko Menu stránky, vybrať Údaje o majiteli. Nezabudnite dať "fajku" na Ukázať po zapnutí!

- zaujímavé technické údaje o prístroji (vrátane napr. teploty prístroja) získame tak, že pri vypnutom prístroji stlačíme Enter (teda tlačítko joysticku), držíme stlačené a stlačíme aj ON. Po zapnutí sa dostaneme na servisnú stránku prístroja s rôznymi údajmi a napr. aj testom displeja, joysticku, napätím batérií a iné.

Ak vlastníte tiež tento prístroj, prišli ste na nejakú zaujímavosť a chcete sa s ňou podeliť, napíšte!

 
powered by dpSOFT (c)2006