SLOVAK AMATEUR RADIO STATION

Rádioamatér
 
Moje projekty:
Archív správ OM9HQ On-Line Callbook Meteostanica Správy OK1RCR WEB klubu OM3KTR V roku 1994 som si kúpil prvú CB rádiostanicu Allamat295, k nej som postupne prikúpil fúru príslušenstva, zosilňovače, mobilné antény, na streche som mal na stožiari anténu Lambda/2. S týmto jednoduchým zariadením som dosahoval veľmi pekné spojenia - s výkonom 4W som mal najdlhšie spojenie s Barcelonou a Odesou.
Lákalo ma však pracovať na vyšších frekvenciách a tak som vďaka kamarátom - rádioamatérom (Vlado, Vlado, Peter, Dano a ďalší z trnavského rádioklubu OM3KTR) získal v roku 1996 rádioamatérsku koncesiu. V súčasnosti mám triedu Extra Class, ktorá ma oprávňuje vysielať na všetkých rádioamatérskych KV, VKV a UKV pásmach.
Za prácu v prospech rádioamatérov mi European Ham portal CQ.sk udelil prestížne ocenenie OM HAM roka 2011.
Ako začiatočník som sa hojne zúčastňoval súťaží - prevádzkových aktívov, subregionálnych kontestov a IARU kontestov (viď výsledková listina Majstrovstiev Slovenskej republiky v práci na VKV za obdobie 1996-1997).

www.cq.sk www.hamradio.sk ARES - Amateur Radio Emergency Service OTC - Old Timers Club SARA Pri práci som používal "notebook" s procesorom Intel 286 16MHz s vynikajúcim programom Locator (autor je Jarda, OK1DUO). QTH /p som mal kopček nad osadou Rozbehy s menom Vápenková skala (lokátor JN88QN) s nadmorskou výškou cca 420 mnm v tesnej blízkosti zrúcaniny hradu Korlátko (teraz tam stoja 4 veterné elektrárne - viď foto vo Fotografovanie).
 
HAMshack Prevádzku SSB som začínal na zariadení Allamat88 s vf výkonom cca 25W a 7 prvkovým quadom GW4CQT na asi 3 metrovom duralovom otočnom stožiari vlastnej výroby. Po čase som však pre rôzne dôvody túto súťažnú činnosť na nejakú dobu zanechal.
V súčasnosti sa kontestov zúčastňujem znova. Doma používam na lokálne spojenia dve antény OK1KRC umiestnené pod strechou. Pod strechou mám aj KV polvlnný dipól na 80m pásmo, prispôsobený Ugly balunom a vyladený anténnym tunerom MFJ-948. KV antény nastavujem a meriam anténnym analyzátorom, ktorý som zhotovil podľa VK5JST. Na VHF/UHF pásma mám (tiež pod strechou) aj dvojpásmový vertikál Diamond X-30. Na portable používam pre VHF/UHF pásma mobilný dvojpásmový vertikál s "umelou zemou" Nagoya 770-R a na streche auta vozím dvojpásmovú magnetku Nagoya UT-108. Pri závodoch používam už vyššie spomínaný 7 prvkový quad GW4CQT na 144 MHz pásme a 16 prvkovú yagi DK7ZB na pásmo 432 MHz. Používam aj malé transceivery Alan CT-170, Puxing 777 (2-metrová a 70 cm "ručka"), KG-UVD1 (duoband "ručka") a mobilný FM duobander Yaesu FT-7800R. Všetky zariadenia napájam zo spínaného zdroja 13,8V/30A Alinco DM-330MVE. Najnovšie zariadenie, ktoré používam na VKV PA a ostatných kontestoch, je allmode transceiver Yaesu FT-897D, ktorý mi umožňuje pracovať okrem 2m a 70cm pásma aj v celom pásme KV. Tento TRX mám doplnený hlasovým dávačom MFJ-434B. Na DIGI prevádzku využívam interface Signalink USB, kúpený cez Internet vo firme QRPproject , v ktorej sa vynikajúco nakupuje za veľmi príjemné ceny. Poštovné je cca 8-11 Eur. S týmto nemeckým obchodom mám iba tie najlepšie skúsenosti.

Pretože som väčšinu zariadení zakúpil v internetových obchodoch, možete si prečítať moje skúsenosti a doporučenia k nákupu, ktoré som popísal v článku Elektronické nákupy rádioamatérskych zariadení cez Internet.

Bandplán KV Kliknutím na obrázok vľavo sa otvorí KV bandplán vo farebnej grafickej forme (.pdf), vhodný pre tlač a zalaminovanie (nielen pre začiatočníkov :-).
Tiež som sa hodne venoval prevádzke Packet radio. Zo začiatku programom Baycom a s modemom 1k2, neskôr som sa stal silným zástancom terminálového programu TOP. Napokon som prešiel na program Paxon, spolu so zvýšením rýchlosti na 9k6 s modemom YAM v 70cm pásme. Neskôr som pristupoval na paketové nódy a BBS cez Internet.
 
FTP server
Záloha dátového úložiska pre rádioamatérov z OM a OK, FTP server, na ktorom je veľa zaujímavých informácií o našom koníčku. Táto záloha je uložená po páde SSD disku dátového úložiska na Google Drive.

Ďalšie informácie o tejto zálohe získate kliknutím na obrázok počítača vľavo.


Pretože mesto Trnava sa rozkladá na štyroch QRA štvorcoch, tu je mapový výsek mesta, zobrazujúci rozdelenie štvorcov. Zaujímavá lokalizačná GIS aplikácia je tu. Je to vlastne obdoba rádioamatérskeho systému APRS: GPS, ktoré je v PDA, zistí aktuálnu polohu, cez WiFi alebo GPRS pošle údaje na moju stránku a tu sa zobrazí aktuálna pozícia na zoomovateľnej mape. Porovnanie tejto aplikácie so systémom APRS nájdete v mojom článku Lokalizačné programy – APRS versus TrackMe.

Ako sa stať rádioamatérom?

Priatelia rádioamatéri na stretnutí v Borovciach. Zľava: Dušan OM2ADP, Dano OM3WC, Marek OM2AMB, Peter OM3WUC, Vlado OM3WVK Temer nutným predpokladom je záujem o rádiotechniku a elektrotechniku všeobecne, sústavné dopĺňanie si vedomostí z týchto odborov, priateľská súťaživosť, dodržiavanie hamspiritu, ochota venovať koníčku veľa času a často i peňazí. Najlepšie je mať kamaráta - skúseného rádioamatéra, ktorý zasvätí začiatočníka do všetkých tajov tohto pekného športu a zaujímavého koníčka. Druhá možnosť je nájsť si kontakt na rádioklub v blízkosti bydliska. Tu sa iste nájde človek, ktorý dá dobrú radu a pripraví začiatočníka na skúšky. A čo všetko treba vedieť ku skúškam? Na stránke http://www.hamradio.sk je možné nájsť vyčerpávajúce odpovede pre začiatočníkov (trieda N = novice). Je tu i tlačivo žiadosti o udelenie rádioamatérskeho povolenia a povoľovacie podmienky. Do zvláštnej pozornosti doporučujem naštudovanie stránky Rádioamatérska prevádzka - teória, prax, skúsenosti. Dôležité je tiež ovládať bandplán IARU región 1.

A ako to teda vyzerá u rádioamatéra? To je možné pozrieť si tu:
Tak ako? Ak vás rádioamatérstvo oslovilo, zostáva jediné - všetko poctivo naštudovať, úspešne absolvovať skúšky, kúpiť si alebo spraviť zariadenie a antény a "Vitaj na pásme!".

  

KV podmienky:
powered by dpSOFT (c)2006