SLOVAK AMATEUR RADIO STATION

GPS hobby


 
eTrexLegend Stal som sa šťastným majiteľom jednoduchého mapového GPS prístroja Garmin eTrex Legend (kliknutím na obrázok sa otvorí okno s veľkým obrázkom prístroja). Prístroj som kúpil v ostravskej firme SkyFly - na Slovensku sa momentálne (máj 2006) predáva za sumu od 8500 do 9000 Sk!!!. Táto firma ponúka vo svojom internetovom obchode zaujímavé zariadenia a prístroje aj pre záujemcov zo Slovenska, pričom platiť sa dá slovenskými korunami! Vrelo doporučujem návštevu ich internetovej stránky.
Cena bola (akcia už bohužiaľ skončila) nízka hlavne kvôli tomu, že sa jedná o tzv. US verziu, v ktorej je primárne podrobnejšia základná mapa Spojených štátov. Na využiteľnosti prístroja to však nič neuberá, pretože základná mapa (basemap) je aj na európskych verziách pomerne hrubá a tak či tak používam oveľa podrobnejšie svoje mapy.

Napriek môjmu presvedčeniu, že som technicky dostatočne zdatný človek, mal som pri začiatkoch používania tohto zariadenia dosť problémov. Jednalo sa hlavne o správne pochopenie terminológie a spôsobov navigácie. Návodov a manuálov k zariadeniu je dosť, ale všetky podrobne vysvetľujú triviálne nastavenia prístroja, pričom technikám navigácie a dôslednému popisu terminológie sa úspešne vyhýbajú.

Tieto stránky by som teda rád venoval tomuto môjmu novému hobby, zariadeniu Garmin eTrex Legend a skúsenosťami s ním.

      Podstránka s názvom TrackMe zobrazuje možnosti využitia GPS na interaktívnu GIS lokalizáciu, podobnú rádioamatérskemu systému APRS (Amateur Position Reporting System). Používam vreckový počítač PDA (Personal Digital Assistant) ASUS MyPal A639N s programom TrackMe. V PDA musí bežať tiež Microsoft Compact Framework 3.5 a SQL Server Mobile 3.5 - všetko freeware pre nekomerčné použitie.
TrackMe GPS v PDA zistí moju aktuálnu polohu, program ju cez bluetooth v (nastaviteľnom) intervale 15 sekúnd posiela na mobilný telefón Nokia 6230i, ktorý je pripojený na internet cez GPRS. Dáta sa pošlú ftp protokolom a zapíšu sa do MySQL databázy na serveri, pomocou PHP skriptu sa potom v spojení s Google maps zobrazí u užívateľa na mape moja poloha, či celé trasy z histórie. V prípade zobrazenia "ukáž posledný bod" sa stránka automaticky obnovuje po 15 sekundách a zobrazuje aktuálnu polohu. Mapu je možné zoomovať až do veľkých detailov. Po kliknutí na jednotlivý bod sa zobrazia detailné štatistické informácie súvisiace s týmto bodom.
Ak v dobe pripojenia niekto zavolá na telefón, alebo volám ja, dáta sa ukladajú do pamäte PDA a keď sa obnoví po ukončení hovoru pripojenie na internet, všetky sú poslané na server.
Tento systém je úžasne výhodný pre použitie sledovania pohybu firemných dopravných prostriedkov. Pokiaľ sa pohybujú vozy výlučne na území Slovenska, stačí mať v mobile SIM kartu typu Pre-Paid, napr. u T-Mobile EASY alebo FIX. Cena za 1MB dát, prenesených obomi smermi, je momentálne (október 2009) 1,627 €. Keď si uvedomíme, že odosielané pakety majú veľkosť rádovo desiatok bajtov, vychádza použitie lákavo lacno. V prípade, že vozy idú mimo SR, je to už drahšie. Jedno z možných lacných riešení je nepoužívať online pripojenie, ale "zbierať" všetky dáta do pamäte PDA a po príchode vozu do depa presypať tieto dáta do PC a následne vyhodnotiť.
Bližšie som popísal túto problematiku v článku Lokalizačné programy – APRS versus TrackMe.

Lokalizačné stránky treba vnímať ako demonštráciu možností GPS v spojení s GPRS, nie ako diskrétne informácie o mojom pohybe :-)

powered by dpSOFT (c)2006